Thursday, December 8, 2016

LOETUD "Minu New York" Diana Lotus, ehk köitvalt hullumeelne linn

Minu New York
Diana Lotus
Varrak, 2016

Tutvustus

http://www.apollo.ee/minu-new-york.htmlWoody Alleni tegelane ütleb 1979. aastal filmis „Manhattan“ New Yorgi kohta: „See on lihtsalt suurepärane linn (ja mul on ükskõik, mida keegi teine sellest arvab).“

Ma olen temaga täiesti nõus. Esimene kokkupuude oli mul New Yorgiga 15aastaselt. Kõledas pimedas detsembris, aga ma tahtsin kohe siia tagasi tulla. Tulingi, lugematuid kordi. Eemaldusin moemaailmast ja kombin uue hooga tärkavat mitmekihilist filmielu. Nüüd jookseb kuues aasta, kui olen ennast siia päriselt sisse seadnud ja see linn ei tundu enam hõlmamatu. Küll aga pole lootustki teda taltsutada ja enda omaks teha.

New York on minust kõvasti naiivsust välja peksnud ja mitu kaitsekihti peale kasvatanud. On päevi, kui pean ennast kõvasti kokku võtma, et ta oma kiiruse ja meeletu energiaga mind maha ei murraks. Aga paradoksaalsel kombel on see mind veel suuremalt unistama õpetanud. Ja niikaua, kui see vana võrgutaja mind üha edasi innustab, ma siit lahkuda ei kavatse.


Viimasel ajal on mul Minu-sarja raamatutega vedabud. See juhtus väga ammu, kui ma viimati millegi kehva otsa sattusin. Loodame, et selline olukord jätkub.

Raamat on nagu selles sarjas ikka - kellegi kogemused ja elu mingis riigis või linnas, see kord siis Diana Lotuse elust New Yorgis. Huvitavaks tegi selle raamatu autori amet - Diana alustas modellina ning jätkas seejärel NY ühes näitlemiskoolis ja siis juba filmides ja telesarjades.

Meeldiv oli lugeda näitlejatöö vähem säravatest seikadest. Väikesed tööd filmides, mille eest veab, kui üldse raha kätte saad; külmetamine extra'na mõnes suurfilmi võtetel; kulutatud päevad, tunnid ja kuud sarjade võtetel, mis ei jõuagi pilootosast kaugemale. Mainimist leiavad päris mitmed filmid - ühena viimastest ka Woody Alleni värskeim üllitis "Cafe Society"/ "Koorekiht", mis ka mul nähtud. Täitsa huvitav hakkas ja püüdsin autori kehastatud tegelast ka üles otsida, kuigi jah, ega extra'sid vist ei mainita nimepidi (vähemalt IMDB'st ma teda selle filmi juurest ei leidnud).

Raamatu üheks lemmikosaks kujunes esimestel lehekülgedel asetsev kaart. Sellel on ära märgitud Diana erinevad elukohad NY-s elatud aastate jooksul. Huvitav oli jälgida Diana kulgemist selles suurlinnas ja selle ümbruses. Samamoodi olid jaotatud ka peatükid - iga peatükk tähendas kolimist uude elamisse ja kohtumist järjekordsete huvitavate inimestega. Eks see kirev seltskond, keda kohtab selle raamatu lehekeülgedel, on ka üks põhjus, miks selle lugemien nii mõnus oli. Loed ja mõtled, küll maailmas on ikka imelikke asukaid...

GRH: 4/5 (3.5)


No comments:

Post a Comment