Friday, December 9, 2016

LOETUD "Florence Foster Jenkins" Nicholas Martin & Jasper Rees, ehk laulda laulda laulda

Florence Foster Jenkins: Hämmastav lugu Ameerika tuntuimast ja vähim hinnatud sopranistFlorence Foster Jenkins: The Inspiring True Story of the World's Worst Singer (2016)
Nicholas Martin & Jasper Rees
Tänapäev, 2016
Tõlkinud Mai Tõnisoo

Tutvustus

„Inimesed võivad öelda, et ma ei osanud laulda, aga keegi ei saa öelda, et ma ei laulnud.” 

Jah, ta ei osanud tõesti laulda: tal ei olnud rütmitunnet, ta ei pidanud viisi ja häälgi polnud tal suurem asi. Aga 25. oktoobril 1944 jäi Carnegie Halli ukse taha ligikaudu kaks tuhat inimest, kes tahtsid tema kontserdile pääseda.

See on raamat erakordsest naisest, Florence Foster Jenkinsist (1868–1944). Andekas noor pianist, kelle elu võttis sootuks teise pöörde, kui ta otsustas 15-aastaselt endast kaks korda vanema mehega kodust põgeneda. Pärast päranduse saamist päraturikas. Filantroop. Metseen. Keegi, kes tahtis lihtsalt laulda.


Biograafiad on huvitavad, kui nad on hästi kirjutatud. Boonuseks on ka see, kui kirjutatakse huvitava elukäiguga inimese kohta. Florence Foster Jenkinsi elu oli kohe kindlasti piisavalt huvitav, et väärida biograafiat, rääkimata siis filmist. 

Veel ühe kihi lisab biograafiale aga ka ajalooline taust. Millises ajas elati ja kuidas mõjutasid ajaloolised sündmused ja muutused ühiskonnas nö peategelase elu. Florence Foster Jenkins sattus elama aega, mil Ameerika Ühendriigid olid just üle saamas kodusõjast ning jõudu olid kogumas mitmed ühiskondlikud liikumised. Tema elu kujundasid suured ameerika perekonnad ja dünastiad - Astorid, Vanderbiltid, Rockefellerid jpt. Naisteseltsid ja naiste õiguste eest võitlemine kujunesid Florence'i elu üheks olulisemaks osaks ning ta osales nende tegemistes terve elu. 

Minu jaoks kujuneski selle raamatu puhul huvipakkuvamaks just see taustamüra. Oli huvitav lugeda New Yorgi ja selle lähiümbruse kõrgseltskonna elust ja tegemistest. Muusikahommikud ja õhtud; ooperokülastused; koosviibimised ja tegelemine heategevusega. Kõik oli kirjutatud piisavalt hästi, et panna lugeja oma mõtetetes sinna rändama ja justkui kogu seda lugu ja tolle aja sära kõrvalseisjana pealt nägema. 

Filmi ma küll pole veel näinud, kuid kavas on see kindlasti. Loodan, et raamat ei jää sellele alla :D

GRH: 4/5 (2.62)

No comments:

Post a Comment