Sunday, October 16, 2016

LOETUD "Elu helged paigad" Jennifer Niven, ehk tähtis on see...

Elu helged paigad /All the Bright Places (2015)
Jennifer Niven
Tänapäev; 2015
Tõlkinud Marge Paal

Tutvustus:
Theodore Finchi köidab surm. Iga päev mõtleb ta sellele, kuidas surra, aga iga päev otsib ja leiab ta ka midagi, mille nimel elada.
Violet Markey elab tulevikus. Ta loeb keskkooli lõpetamiseni jäänud päevi, et põgeneda oma väikesest kodulinnast Indianas ja unustada õe surmaga seotud lein.
Kui Finch ja Violet kooli kellatorni karniisil kokku saavad, jääb ebaselgeks, kes päästab kella allahüppamisest. Ebatõenäoline paar muutub aina lähedasemaks ning peagi avastab Finch, et ainult koos Violetiga suudab ta olla tema ise ja ellust kogu aeg rõõmu tunda. Ja Violet märkab, et ainult koss Finchiga ta elab päevi, mitte lihtsalt ei loe neid. Ent samal ajal, kui Violeti maailm üha kasvab, hakkab Finchi oma jälle tasapisi kahanema…

Minu jaoks oli see raamat ilus ja helge ning samal ajal ka masendav ja väga kurb. Algus läks vaevaliselt, kuid peagi avastasin end koos Finchi ja Violetiga avastusretkelt Indianas. Minu jaoks oli peamiseks tegelaseks Finch. Tema mõtted ja tunded olid need, mis mind kõige rohkem puudutasid ja viisid pikkade ja sügavate mõtisklusteni. Kuigi Violet oli kirjanik, olid just Finchi mõtted minu jaoks lüürilised ja kaunid. Ta suutis vaadata ümbritsevat pilguga, mida temalt ei ootaks ja õpetas seda ka Violetile.
Põhiliseks tundeks raamatu lugemise vältel oli minu jaoks hirm. Avastasin umbes poole peal, et kardan raamatu lõppu ja hüvastijättu Finchiga. Ma teadsin ette, et ta kaob. Nüüd, kui raamat on läbi, pean nõustuma Violeti mõtetega Finchi surmast. Finch oli keegi, kes ei sure – ta matkab edasi oma loodud maailmas.
Stiililt oli tegu võrdlemisi lihtsa raamatuga. Rasked ja keerulised mõtted olid antud edasi nii, et neist oleks lihtne aru saada. Samas viisid need lihtsad mõtted sügavamate arutlusteni ja võimaldasid esile kerkida antud teemat käsitletavatel sügavamõttelistel küsimustel. Lemmikuks kujunesid  Indiana retked ja helgete kohtade tutvustused. See võimaldas vaadata lähemalt selle osariigi kaarti ning otsida erinevate asukohtade fotosid – rännata peategelastega nende avastusretkel kaasa.

Kuigi tegu oli temaatiliselt rase raamatuga, on see siiski üks helgemaid lugemisi sellel sügisel.

No comments:

Post a Comment