Wednesday, September 14, 2016

LOETUD "Ross Poldark" Winston Graham, ehk suured lootused

Ross Poldark. Cornwalli lugu 1783-1787. Poldarki I raamat/Ross Poldark (1945)
Winston Graham
Varrak; 2016
Tõlkinud Krista Suits

Tutvustus
Winston Grahami menuka Poldarki sarja esimeses osas pöördub Ameerika iseseisvussõjas käinud Ross Poldark Inglismaale tagasi, tulvil lootust kohtuda taas armastatud Elizabethiga. Kohale jõudes leiab ta eest lagastatud kodu, kus elavad kanad ja purjus teenijad, lisaks saab ta teada, et ta isa on surnud ja Elizabeth – uskudes, et Ross on hukkunud – on kihlatud tema onupojaga. Rossil ei jää üle muud, kui alustada oma elu otsast peale. Inglismaa majandus on kaotatud sõja järel kehvas seisus ning Cornwalli kaevurid ja kalurid nälgivad. Kui Ross toob ühel päeval laadalt koju nälginud ja peksasaanud tüdruku Demelza ja tema kaitseks välja astub, tekitab see tema seisusekaaslaste seas ja kuulujutumaias seltskonnas palju meelehärmi. 
„Ross Poldark“ on esimene osa Winston Grahami 12-osalisest ajalooliste romaanide sarjast. Sarja esimeste osade põhjal on valminud populaarne BBC telesari.

MA LOODAN, ET SEE SARI TÕLGITAKSE IKKA TÄIES MAHUS!!!
Ma olen suur ajalooliste romaanide austaja, ning tundub, et Poldarki sari ei saa selles osas erandiks. Tegelased ja olustik on vaimustavad; ajalooline taust on edasi antud selgelt ja paneb mind lugejana tundma, ngu viibiksin ma sealsamas ja oleksin kõige toimuva otsene pealtnägija. Ross Poldark on see inimene, kellele hakkd kohe algusest peale kaasa tundma ja hoiad raamatu algusest lõpuni tema tegemistel hinge kinni pidades silma peal. Ta on hea ja lahke, kuid samas ka oma ühiskonna vaieldamatu peegelpilt. Iga tema tegu saab koheselt vastukaja ühiskonna kõrgematelt ja ka madalamatelt astmetelt.
Kohati leidus kohti, mille puhul sattusin veidi segadusse, kuid üleüldine mulje oli niivõrd positiivne, et olen nüüdseks juba unustanud, mis mind täpselt lugemise ajal veidi häirinud oli. Suurimaks mureks oli pigem soov kindlalt teada, kas see raamatusari ikka täielikult välja antakse. Jään siis ootama! Vähemalt teine osa on juba ilmunud :P

Muidugi pole sugugi paha, et telesarjas kehastab peategelast Aidan Turner. Ta on nii sobiv sellesse rolli. Mmmm...


GRH: 4/5 (4.11)

No comments:

Post a Comment