Thursday, September 1, 2016

LOETUD "Minu Berliin: Pidu kunstnike paabelis" Jaana Davidjants, ehk sakslasteta saksa linn

Minu Berliin; Pidu kunstnike paabelis
Jaana Davidjants
Petrone Print; 2014

Tutvustus:
Aastal 2006 sõitsin kuueks kuuks Berliini disaini­praktikale. Linna muretu, kosmopoliitne õhustik sobis mulle hästi ja poolest aastast sai sujuvalt kaheksa.
Pärast mitmeid kolimisi leidsin omale kodu Kreuz­bergi linnaosas, kus pesitsevad paljud kunstnikud, tudengid ja ka türgi kogukonna esindajad. Koos saksa sõbraga asutasime väikese graafilise disaini büroo.

Politiseerusin, võtsin omaks ökomõtlemise ja jalgratta ning jätsin liha. Tundsin end koduselt linnas, mis ei panusta turismivoldikutes ajaloole, olgugi et kunagine lõhenemine idaks ja lääneks linna kaootilises arhitek­tuuris end aktiivselt meenutab. Lasin end nakatada Euroopa peopealinna lustlikust meeleolust ja väsisin sellest. Sõbrunesin uustulnukate ja põliste berliin­lastega, endiste skvottijate, anarhistide ja grafiti­kunstnikega, kõigi nendega, kes kujundasid üheksa­kümnendate alul Berliini uue kuvandi – vaba, loomingulise, inspireeriva ja jõukohase kõigile.

Hea Minu-sarja raamat suudab lugeja viia endaga kaasa uusi riike ja linnu avastama. Antud raamatuga ei jõudnud ma küll päris reisi lõppu, kuid suutsin siiski teekonda nautida. Ma pole kunagi pidanud Saksamaad riigiks, kuhu tahaksin kindlasti millalgi sattuda. keel on minu jaoks keeruline ja kultuur on võib-olla ehk liiga sarnane meie enda omaga. Mind huvitab eksootika ja Saksama pole seda minu jaoks. 
Ometi tekkis soov külastada Berliini, rohkem küll selle linna kultuuri ja ajaloo uurimiseks. Selles raamatus oli oluline koht kunstil ja graafilisel disainil, mis paraku mind nii väga ei huvita. Kõige meelepärasemateks olid mulle siiski just ajalugu puudutavad seigad. Huvitavad olid ka kirjeldatud eneseväljenduse võimalused, kuigi päris kunstini ma taaskord ei läheks. 
"Minu Berliin" on hea raamat, üks neid selle sarja raamatuid, mis mulle täitsa meeldinud on. Nagu ikka, on seal omad head ja vead, kuid päris läbikukkumiseks on seda raamatut võimatu nimetada. 

No comments:

Post a Comment