Monday, August 22, 2016

LOETUD "Vaba Looduse Loomad: Leopardi rada" Elizabeth Laird, ehk metsik loodus kutsub

Vaba Looduse Loomad: Leopardi rada/ Wild Things: Leopard Trail (1999)
Elizabeth Lai
rd
ERSEN; 2001
Tõlkinud Inger Traat


Tom Wilkinson, kes on äsja Inglismaalt Aafrikasse kolinud, leiab, et tema uus kodumaa on üks imetabane paik. Eksootilised linnud laulavad akna taga, ahvid ronivad katusel ringi, otse koduaia taga laiub tohutu looduspark ja kõrvalmajas elab kummaline tüdruk, kelle kodu on täis orbunud loomi. Ent öösiti peavad jahti ohtlikud kiskjad. Kui elumajade naabrusse kolib elama näljane leopard, hauvad Tom ja tema uus sõber Afra üheskoos välja pöörase plaani, päästmaks seda imekaunist olendit mahalaskmisest.


Siis, kui selle sarja raamatud hakkasid eesti keeles ilmuma, olin mina põhikooli õpilane, kes veetis erakordselt palju aega raamatukogus. Otse loomulikult kujunes see sari minu öökapi raamatute üheks osaks ning otsustasin, et pean nüüd uuesti oma kunagise lemmiku ette võtma. 

Praegu üle lugedes tundus see teos ehk veidi liiga naiivsena, kuid ma saan aru, miks ta mulle kooli ajal nii väga meeldis. See oli aeg, kus enamiku suvedest veetsin maal ringi kolades ja vihmausse, konnasid ja rohutirtse püüdes. Loomulikult meeldis mulle raamat, kus metsik loodus tähendab hoopis ahve, huvitavaid linde ja leoparde. Just need seiklused meeldisid mulle vist koolilapsena, kuid nüüd ülelugedes märkan, et autor on vägagi oskuslikult peitnud noortele mõeldud loo sisse ka veidi vanematele huvi pakkuvat. Vähemalt kaudselt tulevad vaatluse alla uue keskkonna ja kultuuriga kohanemise raskused, kool ja laste vahelised suhted ning perekonnasuhete ja ka perevägivallaga seotud probleemid.

Olen plaaninud lugeda läbi kõik selle sarja raamatud, kuigi eesti keeles on neid vist välja antud vähem, kui neid tegelikult olema peaks. 

GRH: 3/5 (3.69)

No comments:

Post a Comment