Thursday, June 16, 2016

LOETUD: "Kui kuu on kadunud" Nathan Filer - mõtlemapaneva raamatu keeruline lugemiselamus

KUI KUU ON KADUNUD /The Shock of the Fall (2013)
Nathan Filer
Kunst, 2016
Tõlkinud Lii Tõnismann

Nathan Filer on 1980.aastal Bristolis sündinud briti kirjanik, kes on töötanud ka hooldajana vaimuhaiglas. The Shock of the Fall ilmus originaalis 2013.aastal ning on Fileri debüütromaan. Fileri kogemustel vaimuhaiglas on antud raamatus mängida oluline roll. Viimaste aastate jooksul see pälvinud mitmeid auhindu, muuhulgas valiti teos 2013.aastal ka Costa aasta raamatuks.

Võib öelda, et on üllatav selle raamatu nii hiline ilmumine eesti keeles. See raamat on saanud võrdlemisi suure hulga auhindu, mille põhjal võiks ju eeldada, et tõlkimine ja väljaandmine võiks käia kiiresti – kolm aastat on ikkagi suhteliselt pikk aeg. Olen siiski äärmiselt õnnelik, et see raamat lõpuks siiski eesti lugejateni on jõudnud. 

Raamatus jutustab oma loo noor skisofreeniat põdev mees Bristolist. Ta räägib oma lapsepõlvest, perekonnast, sõpradest ja paljust muust, mida tema haigus mõjutanud on. Raamat on küll hästi kirjutatud, kuid sellelle vaatamata oli seda väga raske lugeda. Eelkõige võttis lugemine palju aega sellepärast, et tegu on raamatuga, mis sundis mind mõtlema. Iga paarikümne lehekülje järel tuli teha paus, sest komistasin mõne lõigu otsa, mis lihtsalt nõudis vaikselt istumist ja mõtisklemist. Mõtisklen veel praegugi ja seetõttu ei oska rohkem midagi kirjutada....

https://www.theguardian.com/books/2014/jan/29/nathan-filer-costa-award-shock

GRH (Goodreads hinne): 4/5 (3.79)


No comments:

Post a Comment