Wednesday, June 29, 2016

LOETUD: "The Gospel of Loki" Joanne M. Harris; '"Amulett: Esimene raamat. Kivivardja" Kazu Kibuishi, ehk mõni päev jõuab tüdruk lugeda ka kahte raamatut...

The Gospel of Loki
Joanne M. Harris
Gollancz, 2015


Just härra Hiddleston’i hääl kõlas minu peas, kui lugesin seda raamatut.  Väike MCU (Marvel Cinematic Universe’i) fänn minus tõstis paratamatult pead. Suuresti hakkasin seda raamatut lugema ka just selle pärast, et Hiddleston’i  Loki mulle ääretult meeldib. Teiseks põhjuseks oli Goodreads’i soovitus, mida võis päris palju mõjutada minu poolt läbi loetud Rick Riordani raamatute suur hulk.


Raamat oli mõnus ja kohati suutis mind isegi vaikselt naerma ajada. Autor on ka varem põhjala mütoloogiaga tegemist teinud, eesti keeles on ilmunud tema „Ruunimärgid“, inglise keeles on olemas ka selle sarja teine osa – „Runelight“. Käesolevat raamatut on kerge kokku võtta. Tegemist on klassikalise põhjala mütoloogia taasjutustamisega, kuigi seekord on jutustajaks Loki ise. Harris on suutnud oma romaanis anda hõbekeelsele valede isandale äärmiselt terava ja talle igati sobiliku iseloomu ja huumorisoone. On täitsa võimalik, et ka see aitas kaasa minu peas kõlanud hääle tugevnemisele (kõlan väga skisofreeniliselt, tean küll) – Tom Hiddleston teeb sarkasmi väga hästi!


See raamat pani ka mõtlema mütoloogiate üle üldisemalt. Kui palju neid tänapäeval kasutatakse. Juba mainisin Riordanit, aga ei tohi unustada, et oma koht müütilisel on ka Tolkieni, Rowlingu ja mitmete teiste loomingus. On tore, et vanad müüdid leiavad ikka uuesti ja uuesti kasutust. Mäletan ise, et kui hakkasin lugema Percy Jacksoni luusid, siis hoidsin antiikmütoloogiat puudutavat raamatut lähedal - pidevalt tekkis soov kontrollida ja lähemalt uurida mõne mainitud mütoloogilise tegelase tausta. Kusjuures, kui Tartu Linnaraamatukogu viis läbi Percy Jacksonit käsitleva noorte kirjanduskohviku, siis oli tegu tolle hooaja populaarseima selle üritustesarja raames toimunud kohtumisega. On igati tänuväärne, et kaasaegsed autorid on valmis kirjutama müütidel põhinevaid lugusid, ja et noored on valmis neid lugusid lugema - ja armastavad neid.  


Amulett. Esimene raamat: Kivivardja/ Amulet: Book one: The Stonekeeper (2007)
Kazu Kibuishi
Pikoprint, 2015
Tõlkinud Mario Pulver

See oli täiesti juhuslikult raamatukogust kaasa haaratud raamat/ graafiline romaan. Lugemine ja piltide vaatamine läks tõesti kiirelt. Illustratsioonid on kenad ja ka lugu ise üsna huvitav. Pärast isa surma kolib Emily koos noorema venna ja emaga nende perele  kuuluvasse vanasse majja nö kusagil pärapõrgus. Juba esimesel õhtul avastab Emily mingisuguse talismani, kuid ei pea seda algul väga oluliseks. Juba tolsamal ööl sööb aga mingisugune elukas laste ema ära ning neil ei jää muud üle kui sellele järgneda ja ema kuidagi ära päästa. 
Igati mõnus seiklusjutt, mille järje lugemine seisab kindlasti tulevikus ees. 

No comments:

Post a Comment